Citez:Rusia se pregãtește de un atac împotriva Iranului. Își consolideazã bazele din Armenia
Armata rusã pare sã anticipeze cã Iranul va fi atacat pânã în aceastã varã, așa cã a decis sã dezvolte un plan de acțiune. Moscova intenționeazã sã își consolideze baza militarã din Armenia, țarã aflatã la granița cu Iranul, susțin surse rusești.
Șeful Consiliului de Securitate Rus, Victor Ozerov, a afirmat cã armata rusã pregãtește un plan de acțiune, în cazul unui atac asupra Iranului.
”Iranul este vecinul nostru. Dacã Iranul este implicat în orice acțiune militarã, asta reprezintã o amenințare la adresa securitãții noastre”, a afirmat Dmitri Rogozin, pânã nu demult ambasadorul Rusiei la NATO.
Surse din cadrul ministerului Apãrãrii de la Moscova susțin cã armata rusã nu crede cã Israelul ar avea suficiente mijloace pentru a înfrânge apãrarea iranianã, motiv pentru care ulterior ar putea interveni americanii.
Ziarul ”Nezavisimaya Gazeta” susține, citând surse militare, cã situația actualã din Siria și Iran ”a determinat Rusia sã urgenteze consolidarea bazeloe sale din Caucazul de Sud, dar și din regiunile Mãrilor Caspicã, Mediteranã și Neagrã.
Din cauza impactului intereselor vitale ale Rusiei în regiune, aceleași surse amintesc faptul cã Moscova a început pregãtirile pentru un eventual atac împotriva Iranului încã de-acum doi ani, când s-a inițiat modernizarea Bazei Militare 102 din Gyumri, Armenia, ddespre care se spune cã ocupã o poziție geopoliticã majorã în regiune, relateazã Businessinsider.com.
Mai citez ºi:Rusia isi modernizeaza baza din Armenia in asteptarea escaladarii crizei din Orientul Mijlociu (fost oficial al Pentagonului)
Rusia isi modernizeaza baza din Armenia si isi mareste numarul subunitatilor sale in asteptarea escaladarii crizei din Orientul Mijlociu, din Siria pana in Iran, a declarat, intr-un interviu acordat canalului iranian Press TV, fostul oficial al Pentagonului, Michael McFaul, citat de Armenia Today. Michael McFaul este in prezent ambasadorul SUA in Rusia.
Mai citez ºi:Rusia deseneazã harta rãzboiului din Iran:
Armata Federaþiei Ruse anticipeazã ca, pânã la varã, va avea loc un atac asupra Iranului, motiv pentru care a fost eleborat un plan de detaºare a trupelor ruse în Armenia, fosta republicã sovieticã aflatã în aria de influenþã a Moscovei ºi care are graniþã comunã cu Iranul.
Publicaþia Nezavizimaya Gazeta scrie cã situaþia din Siria ºi Iran“face ca Rusia sã îºi îmbunãtãþeascã prezenþa militarã în Caucazul de Sud, zona caspicã ºi mediteraneanã ºi în cea a Mãrii Negre”. Sursele citate de publicaþia apropiatã Kremlinului spun cã pregãtirile au început în urmã cu doi ani, când baza militarã 102 din Armenia a fost modernizatã. Familiile militarlor de la baza Gyumri din Armenia au fost evacuate deja din regiune.
“Baza militarã 102 este un punct cheie în Caucazul de Sud. Ocupã o poziþie geopoliticã importantã, dar Kremlinul se teme cã va pierde acest avantaj”, spun surse militare ruse.
Baza 102 este aprovizionatã pe calea aerului, deoerece cãile terestre trec prin Georgia, aliat al SUA, ºi sunt blocate. Militarii ruºi iau în calcul cã Georgia va ameninþa ºi securitatea rutelor aeriene de aprovizionare, în cazul unui conflict, mai ales cã SUA au reluat procesul de înarmare a Georgiei, oprit dupa rãzboiul din 2008. “Este posibil sã folosim mijloace militare pentru a sparge blocada georgianã ºi sã stabilim coridoarele de transport care duc spre Armenia, spune Iuri Netkacev, fost comandandt adjunct al forþelor din Transcaucazia.
ªeful Consiliului de Securitate al Federaþiei Ruse, Viktor Ozerov, declara cã a pregãtit un plan în cazul unui atac occidental ºi israelian asupra Iranului, relateazã mai multe publicaþii vestice. “Iranul este vecinul nostru. Dacã Iranul este implicat într-o actiune militarã, aceasta este o ameninþare directã la adresa securitãþii noastre”, a declarat ºi fostul ambasador rus la NATO, Dmitri Rogozin, acum vicepremier însãrcinat cu complexul militaro-industrial ºi reprezentant al Moscovei în negocierile privind Transnistria.
Surse din Ministerul rus al Apãrãrii precizeazã cã Israelul nu are o forþã militarã suficientã pentru a se angaja într-un rãzboi în Iran ºi cã va avea nevoie de sprijinul SUA. Aceleaºi surse aratã cã un asemenearazboi poate avea “consecinþe impredictibile” ºi cã Rusia poate lua parte la conflict, deoarece acesta îi ameninþã intersele vitale în regiune.
